|
|
Dobór i dopasowanie soczewek kontaktowych.
Dobór i dopasowanie soczewek kontaktowych.
Skąd się wzięły soczewki kontaktowe?
Historia soczewek sięga aż do XVI wieku, kiedy to Leonardo da Vinci wpadł na pomysł korygowania wad wzroku bezpośrednio na rogówce. Od tego czasu rozpoczęto próby nad stworzeniem soczewki. Jednak pierwsze soczewki zaaplikował swojemu pacjentowi dopiero w XIX wieku (1889r.) dr August Muller. Pierwsze soczewki były wykonane ze szkła i zajmowały prawie całą powierzchnię oka.
Czym sÄ… soczewki kontaktowe?
Soczewki kontaktowe są alternatywą dla okularów. Umieszczane są bezpośrednio na rogówce oka, oprócz korygowania wad wzroku, mogą pełnić także funkcję kosmetyczną – zmiana koloru oczu, bądź opatrunkowe – po operacjach.
Obecnie producenci produkują wiele rodzajów soczewek, które mogą korygować zarówno wady sferyczne, astygmatyczne, prezbiopię (soczewki multifokalne), a także soczewki kolorowe (zmieniające lub podkreślające kolor oczu), które nie muszą (ale mogą) korygować wady wzroku.
Różny może być także tryb noszenia soczewek kontaktowych:
jednodniowe – soczewki najbardziej higieniczne, które wyrzuca się po zdjęciu, nie wymagają także zakupu płynu do pielęgnacji soczewek
dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne – soczewki noszone przez wskazany czas, w trybie dziennym (zdejmuje się je na noc), wymagają zakupu płynu do soczewek i koszyczka do ich przechowywania
soczewki do ciągłego noszenia – soczewki, które zakłada się na określony czas, bez zdejmowania na noc
Jak dobrać soczewki?
Każda osoba chcąca zacząć nosić soczewki kontaktowe powinna skonsultować się ze specjalistą. Błędne jest zwłaszcza przekonanie, że moce soczewek powinny być takie same jak moce noszonych okularów. Tylko specjalista może podjąć odpowiedzialną decyzję jaki typ soczewek będzie odpowiedni dla pacjenta (moc, tryb noszenia, materiał, krzywizna, średnica).
Specjalista dobierając soczewki kontaktowe musi wykluczyć schorzenia oka, ustalić wadę wzroku, dobrać odpowiednią korekcję, dokonać pomiarów geometrii oka, dobrać soczewki oraz sprawdzić ich ułożenie na oku i poinformować jak należy się obchodzić z soczewkami (nauka zakładania i zdejmowania, a także pielęgnacja). Po dobraniu soczewek powinna odbyć się wizyta kontrolna, w czasie której ponownie zostanie sprawdzone ułożenie soczewki.
Czy zakładanie soczewek jest trudne?
Zdecydowanej większości osób zakładanie i zdejmowanie soczewek nie sprawia problemu. Pierwsze próby zazwyczaj zajmują trochę czasu, ale później zarówno zakładanie i zdejmowanie soczewek odbywa się bardzo szybko. Specjalista z pewnością udzieli niezbędnych wskazówek, które pomogą szybko przyswoić tę wiedzę.
Soczewki mogą być doskonałą alternatywą dla okularów, należy jednak przestrzegać kilku podstawowych zasad, w czasie ich użytkowania:
wszelkie czynności dotyczące zakładania, zdejmowania, poprawiania soczewek powinny być poprzedzone umyciem rąk, w innym przypadku przeniesiemy do oczu wszelkie bakterie i wirusy znajdujące się na rękach
do mycia najlepiej używać nieperfumowanego, antybakteryjnego mydła w płynie, które rzadziej ulega zanieczyszczeniu
należy pamiętać o dokładnym wypłukaniu rąk, tak aby resztki mydła nie przedostały się do oczu
do wycierania rąk najlepsze są ręczniki jednorazowe, należy także uważać, żeby na rękach nie pozostały pyłki
soczewki, które po zdjęciu z oka mają być ponownie na nie założone, powinny być umyte i zdezynfekowane odpowiednim płynem do pielęgnacji soczewek
soczewek nie powinniśmy nosić w czasie przeziębienia, czy choroby, aby wyeliminować możliwość zakażenia oczu
każda zmiana soczewek (trybu, mocy, firmy) powinna być skonsultowana ze specjalistą
w razie wykonywania makijażu, soczewki należy założyć przez rozpoczęciem, a zdjąć przed demakijażem
w razie jakiegokolwiek dyskomfortu (pieczenie, zaczerwienie oka itp.) należy zdjąć soczewki i udać się do specjalisty
noszenie soczewek kontaktowych nie zwalnia nas z obowiązku posiadania okularów
|
|
|