|
|
|
|
Jaskra
JASKRA
Na świecie ponad 70 milionów ludzi jest chorych na jaskrę. W Polsce szacuje się, że zagrożonych tą chorobą jest ok.800tyś. z tego zdiagnozowana choroba jest u blisko 200tyś, czyli potencjalni chorzy i nieświadomi swojego schorzenia to ok 600 000 osób.
Jeżeli w Twojej rodzinie ktoś chorował na jaskrę oraz obserwujesz u siebie występowanie przynajmniej dwóch z poniższych czynników ryzyka:
wiek po 35. roku życia
niskie ciśnienie ogólne krwi
zaburzenia gospodarki tłuszczowej
migreny
objawy naczynioskurczowe (stale zimne stopy i dłonie)
stres
podwyższony poziom ciśnienia w oku
krótkowzroczność powyżej -4.0
Zgłoś się do najbliższego okulisty, bądź swojego lekarza pierwszego kontaktu.
CO TO JEST JASKRA?
Jaskra to stan który prowadzi do trwałego uszkodzenia nerwu wzrokowego i komórek zwojowych siatkówki. Najczęściej jest to spowodowane przez wzrost ciśnienia w gałce ocznej. Ciecz wodnista przeplywa zza tęczówki, gdzie jest wytwarzana, do przodu oka, a następnie odpływa poprzez siatkę kanalików w kącie przesączenia oka. Zatykanie tych kanalików powoduje zatrzymanie cieczy w oku. Utrzymywanie sie tego stanu (zwiększonego ciśnienia wewnątrzgałkowego) może powodować uszkodzenie nerwu wzrokowego i prowadzić do nieodwracalnej utraty widzenia.
Inną przyczyna jaskrowego uszkodzenia jest długotrwałe (wiele lat trwające) niedokrwienie nerwu wzrokowego spowodowane niskim ciśnieniem ogólnym krwi, podwyższonym cholesterolem, chorobami naczyń czy miażdżycą. Są jeszcze inne przyczyny jaskry jak np. urazy bądź stany zapalne oka. Istnieje też jaskra wrodzona i dziecięca związana z anomaliami rozwojowymi oka.
RODZAJE JASKRY:
Jaskra pierwotna otwartego kąta jest najczęstszym typem jaskry w Europie i Ameryce. Jest choroba występującą najczęściej u osób dorosłych, ale także u dzieci i młodzieży. Charakteryzuję się podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym, otwartym kątem przsączenia i uszkodzeniem nerwu wzrokowego wraz z towarzyszącymi zmianami w polu widzenia.
Jaskra jest przewlekłym schorzeniem, którego występowanie w rodzinie jest najważniejszym czynnikiem ryzyka.Wczesne wykrycie pozwala na skuteczną kontrolę i nie dopuszczenie do nieodwracalnych zmian.
Jaskra pierwotna otwartego kąta często występuje bezobjawowo i jest bezbolesna. Wiele osób, które cierpi na ten typ jaskry nie zdaje sobie sprawy, że ich widzenie może być uszkodzone dopóki nie znajdą si w ostatnim stadium choroby.
Istnieje też jaskra z wąskim i zamkniętym kątem przesączenia - Która charakteryzuje się bardzo wysokim ciśnieniem w oku oraz silnymi bólami oka i głowy. W bardzo krótkim czasie może prowadzić do ślepoty. Występuje głównie w Azji i Grenlandii. W Polsce ok. 15%-20% chorych cierpi na tę postać jaskry.
LECZENIE - krople do oczu
Leczenie obniżające ciśnienie wewnątrzgałkowe może skutecznie zatrzymać rozwój jaskry. Jest wiele sposobów leczenia, jakie lekarz może wybrać. Najcześciej wybieraną terapią jest leczenie farmakologiczne - krople do oczu.
Na dzień dzisiejszy istieją nowoczesne leki, które sa skuteczne, wygodne w użyciu i dają mało działań niepożądanych-są dobrze tolerowane ogólnie i miejscowo. Ich regularne stosowanie raz na dobę daje możliwość zatrzymania rozwoju jaskry, pozwalając uniknąć w przyszłości konieczności przeprowadzenia zabigów chirurgicznych.
Co warto wiedzieć:
W trakcie stosowania leku- kropli, możesz zaobserwować zaczerwienienie oka (oczu) zaraz po rozpoczęciu terapii.
W wiekszości przypadków zaczerwienieie nie nasila się i nie sprawia uczucie dyskomfortu (ból, pieczenie,świąd,łzawienie,uczucie kłucia). Nie ma charakteru zapalnego czy alergicznego.
Zaczerwienienie spojówek nie jest szkodliwe i nie ma wpływu na skuteczność terapii. Średnio po 6-8 tygodniach leczenia ulega znacznemu zmniejszeniu. U 95% pacjentów pojawiające sie przekrwienie spojówek jest śladowe lub łagodne.
ABY LEK BYŁ SKUTECZNY MUSI BYĆ STOSOWANY REGULARNIE, ZGODNIE Z ZALECENIAMI LEKARZA OKULISTY!!! |
|
|
|
|